Newsletter Niebieski.net:
- porady biznesowe
- bezpieczeństwo w Sieci
- promocje
Zapisz się >>>
Jun 19 2013

Czym jest Przetwarzanie Danych Osobowych


Czym jest Przetwarzanie Danych Osobowych

Prześledźmy przykład biura rachunkowego pod kątem przetwarzania danych osobowych.

Księgowa zbiera od swojego klienta faktury - zarówno wystawione przez niego, jak i te kosztowe. Na każdej fakturze znajdują się dane kupującego i sprzedającego – z pewnością będą tam dane osobowe. Faktury te należy zaksięgować, czyli wprowadzić do księgi przychodów i rozchodów bez względu, czy jest ona w postaci papierowej czy elektronicznej. Po wprowadzeniu danych, niektóre biura dodatkowo przechowują faktury.

Wprowadzanie, edycja, poprawianie oraz przechowywanie danych osobowych to czynności związane z przetwarzaniem danych osobowych. W świetle przepisów, chcąc być zgodny z ustawą o ochronie danych osobowych, bez pisemnej umowy o powierzeniu przetwarzania, nie możemy przekazać danych osobowych. Żadna firma nie podpisze umowy nie mając wdrożonego GIODO, ponieważ doskonale zdaje sobie sprawę z konsekwencji oraz odpowiedzialności ciążącej na niej.

A teraz sprawdź, kto z Twoich dostawców spełnia wymogi! Bez względu na to, czy Twoje zbiory podlegają zgłoszeniu do GIODO czy nie – umowę powierzenia MUSISZ MIEĆ! To nie jest kwestia wyboru, a nakaz prawa. Może się to nie podobać. Może nawet budzić mało przyjemne emocje – fakty jednak trzeba zaakceptować. Ich ignorowanie może tylko utrudnić sytuację.

Jednocześnie też nie opłaca się oszukiwać i podpisywać umowy przez strony, które nie mają wdrożonego GIODO, ze względu na odpowiedzialność w postaci kar finansowych oraz odpowiedzialności karnej, co dla osoby posiadającej licencję na prowadzenie biura rachunkowego, powoduje jej utratę i zamknięcie biura.

Niektórzy zwlekają z wdrożeniem, odkładając sobie to na później. Tymczasem, jeśli w przypadku kontroli GIODO lub PIP, nie będziemy dysponowali dokumentacją, mogą one nakazać wstrzymanie przetwarzania danych osobowych do czasu wprowadzenia wymogów nakazujących w ustawie. O ile sklep spożywczy poradziłby sobie z wstrzymaniem przetwarzania danych osobowych, to dla biura rachunkowego jest to przymusowy urlop - nikt nie może wówczas dotknąć ani jednej faktury, zarówno tej wystawianej przez siebie, jak i swoich klientów. Według definicji za przetwarzanie danych osobowych uważa się wszelkie działania wykonywane na danych osobowych.

Zobacz także artykuły...