Newsletter Niebieski.net:
- porady biznesowe
- bezpieczeństwo w Sieci
- promocje
Zapisz się >>>

Mass-mailing - Często zadawane pytania

Realizacja zamówienia

Ustawienia wysyłki

Realizacja wysyłki

Oferta

Parametry serwera


W jakim czasie od złożenia zamówienia będę mógł rozpocząć realizację wysyłki?

Serwer jest uruchamiany maksymalnie w następny dzień roboczy od złożenia zamówienia. Przed rozpoczęciem wysyłki, potrzebne będą następujące działania:

 • przygotowanie domeny na serwerze, wraz z kontem pocztowym – służymy pomocą w tym zakresie
 • wdrożenie przez Państwa ochrony antyspamowej w swoim programie – przesyłamy wytyczne, jak należy to wykonać w programie Anomail
 • aktywowanie przez nas pełnej, wykupionej prędkości serwera

Czynności te powinny potrwać do 3 dni roboczych, w zależności od tego, czy domena jest nowa, czy przenoszona oraz od czasu wdrożenia przez Państwa mechanizmów antyspamowych.

Powrót do listy pytań


Jak założyć adres e-mail na potrzeby wysyłki?

Wraz z uruchomieniem dla Państwa serwera do mass-mailingu, otrzymujecie Państwo dostęp do łatwego w obsłudze panelu, gdzie możecie dodać nowy adres e-mail np. mailing@nazwa-domeny.pl . Najpierw jest potrzebne dodanie domeny do serwera: UsługiDomenyNowa Domena
Jak dodać konto pocztowe


Powrót do listy pytańCzy muszę mieć własną domenę, aby móc wysyłać mailing?

Do wysyłki mailingu potrzebne jest konto pocztowe w domenie, która:
1. jest Państwa własnością
2. jest obsługiwana przez nasze serwery

Ad.1. Własność domeny

Do wysyłki mailingu NIE może być wykorzystane konto pocztowe:
1. w bezpłatnych serwisach typu Interia, Gmail, wp.pl
2. w domenie technicznej uruchamianej na naszym hostingu – w postaci nazwa-konta.sXX.niebieski.net
3. z zastrzeżonymi danymi abonenta

Ad.2. Wybór domeny

Są następujące możliwości, do wyboru:

a. przekierowanie na nasze serwery DNS jakiejś posiadanej już przez Państwa domeny np. mojafirma.pl, na której nie znajdują się takie usługi, jak strona www czy poczta

b. zakupienie nowej domeny np. o podobnej nazwie do aktualnej, ale z innym rozszerzeniem - można to zrobić u nas na stronie: http://www.niebieski.net/domeny lub w miejscu, gdzie mają Państwo dotychczasowe domeny

c. stworzenie subdomeny do aktualnej domeny, na której jest strona i poczta - przykładowo: m.mojafirma.pl
Taką subdomenę trzeba odpowiednio przekierować na dotychczasowym Państwa serwerze, według przesyłanej przez nas krótkiej instrukcji.
Jeśli chcą Państwo tak zrobić, prosimy o informację i zwrotnie wyślemy instrukcję.

d. przeniesienie dotychczasowej domeny do nas, a więc strony www i poczty - dłuższy proces, zanim wysyłka będzie możliwa. Przed zmianą DNS konieczne jest przeniesienie zawartości serwisu.

Kolejność przygotowania domeny powinna być taka:
 1. decyzja na jedno z powyższych rozwiązań
 2. dodanie wybranej domeny / subdomeny w panelu administracyjnym Webas (dane dostępowe były przesyłane w mailu "Ważne - dane dostępowe do serwera"). Po zalogowaniu kolejno: Usługi -> Domeny -> Nowa domena
 3. założenie skrzynki pocztowej w dodanej domenie / subdomenie, w panelu Webas. Po zalogowaniu kolejno: Usługi -> Poczta -> Nowa skrzynka
 4. w przypadku decyzji o nowej domenie – zakup domeny z podaniem naszych serwerów DNS
 5. w przypadku przenoszenia strony www i poczty na nasze serwery – przeniesienie danych
 6. zmiana delegacji domeny lub przekierowanie subdomeny wg instrukcji
Dodatkowe informacje:
 1. nasze serwery DNS to: ns1.tld.pl i ns2.tld.pl
 2. czas zmiany delegacji domeny -> Pełna funkcjonalność poczty w domenie zostanie uzyskana po około 24 godzinach od zmiany delegacji. Wówczas rozgłoszenie powinno być zakończone i usługi będą działać stabilnie.
Powrót do listy pytań

Czy w programie do mailingu mogę wpisać adres skrzynki, z której korzystam na co dzień np. poczta@interia.pl? Czy jakieś inne dane będzie trzeba wprowadzić?

Konto darmowe zostaną od razu zablokowane po wysłaniu kilkuset, może kilku tysięcy e-maili. Trzeba posiadać własną domenę i ustawić ją na naszym serwerze.

Powrót do listy pytańJak skonfigurować pocztę w programie Anomail?

Instrukcję konfiguracji krok po kroku, znajdą Państwo TUTAJ.

Powrót do listy pytań


Jak skonfigurować pocztę w innym programie do wysyłki?

Informacje do konfiguracji znajdą Państwo TUTAJ

Powrót do listy pytań


Posiadam listę adresów, które wyraziły zgodę na otrzymywanie informacji handlowych. Czy aby skorzystać z serwerów typu „mailing oferta” moja baza adresów musi być zbierana za pomocą double opt-in?

Zdecydowanie rekomendujemy budowanie listy mailingowej z podwójnym potwierdzeniem (double opt-in) jednak nie wymagamy, aby adresy były zbierane w ten sposób, aby użyć serwerów „mailing oferta”.

Wierzymy w uczciwość naszych klientów i zakładamy, że jeśli używacie Państwo serwera umożliwiającego wysyłkę informacji handlowych, to Wasza baza adresowa wyraziła na to zgodę. Jednocześnie, w przypadku stwierdzenia, że tak nie jest np. poprzez otrzymanie skargi od niezadowolonego odbiorcy, zastrzegamy sobie możliwość do wstrzymania świadczenia usług, w tym także w sposób trwały.

Prosimy także wziąć pod uwagę konsekwencje prawne takiego działania, jeśli niezadowolony odbiorca będzie chciał je egzekwować.

W razie pytań w tej kwestii prosimy o kontakt, chętnie doradzimy co zrobić, w zależności od konkretnej sytuacji.

Powrót do listy pytańCo się stanie, gdy ktoś zgłosi mnie jako spamera?

W zależności od rodzaju zgłoszenia, prosimy o następującą reakcję:

 • Odbiorca wiadomości zwraca się bezpośrednio do Państwa i chce zaprzestania wysyłki do niego wiadomości

Proszę usunąć podany adres e-mail odbiorcy. Ważne, aby dopilnować trwałe usunięcie adresu, także z innych posiadanych baz i ich kopii zapasowych, aby na 100% wykluczyć możliwość ponownej wysyłki na ten adres.

 • Odbiorca przesyła do nas jako administratorów serwera informację, że nie życzy sobie otrzymywania od Państwa wiadomości

O ile odbiorca nie zażyczy sobie anonimowości, przekażemy Państwu adres e-mail. Prosimy o niezawodne jego usunięcie ze swoich baz adresowych oraz wysłania do nas e-mailem potwierdzenia usunięcia.

 • Odbiorca przesyła informację o niechcianej korespondencji do jednego z serwisów, np. SPAMCOP

W takiej sytuacji my jako administratorzy jesteśmy powiadamiani o takim fakcie.
Problem w tym, że skargi te są anonimowe tzn. adres odbiorcy, który poskarży się na Państwa jest usuwany ze zgłoszenia, które otrzymujemy. W takich sytuacjach nie macie Państwo możliwości usunięcia ze swojej bazy adresów tego konkretnego odbiorcy, ponieważ jest on nieznany. Jeśli po jakimś czasie ponowicie wysyłkę zapytania o zgodę na ofertę, najprawdopodobniej skarga pojawi się ponownie, zwiększając ryzyko dodania do listy spamerów.
Dzięki opracowanej przez nas unikalnej technologii, jesteśmy w stanie podać Państwu ciąg znaków lub nazwę domeny, które należy użyć, aby wyczyścić bazę adresów z adresu skarżącego się odbiorcy. Dzięki temu ryzyko trafienia na listę spamerów się zmniejsza, a odbiorca, który nie życzy sobie otrzymywania wiadomości, więcej takiej wiadomości od Państwa już nie otrzyma.

Prosimy o zrozumienie, jeśli w przypadku zgłoszeń spamu, w zależności od ich ilości i rodzaju będziemy blokować możliwość wysyłek do czasu wyjaśnienia z Państwem sytuacji.

Powrót do listy pytań


Jak Niebieski.net rozumie, że odbiorca wyraził zgodę na otrzymywanie informacji handlowych?

Jest to nasza interpretacja, tylko na potrzeby rozumienia zasad użycia serwerów do mass-mailingu z linii OFERTA i ZAPYTANIE.
Wyrażenie zgody na otrzymywanie informacji handlowych może odbyć się w następujący sposób:
 • kliknięcie w wiadomości w link potwierdzający zgodę. Link ten musi być opisany w sposób nie budzący wątpliwości, że odbiorca taką zgodę wyraża. System do obsługi takiego mailingu musi rejestrować i przechowywać datę kliknięcia oraz adres IP komputera, z którego kliknięcie w link nastąpiło
 • wysłanie wiadomości, w której odbiorca wyraża zgodę, poprzez wstawienia w tytule lub treści wiadomości „zgoda”, „tak”, „proszę o ofertę” lub temu typu podobne wyrażenie. Tak wyrażoną zgodę należy przechowywać. Ważne, aby to były całe wiadomości, z tzw. nagłówkami, m.in. informacjami, z jakiego IP i adresu wiadomość ze zgodą została wysłana.
W takich sytuacjach konieczne jest w treści każdej wiadomości (np. w stopce) wstawienie informacji, że odbiorca wyraził zgodę na otrzymywanie wiadomości oraz okoliczności wyrażenia tej zgody.
Np. Otrzymałeś tę wiadomość, ponieważ…
…otrzymaliśmy potwierdzenie chęci otrzymywania informacji handlowych na ten adres e-mail
...zarejestrowałeś się w naszym serwisie…i zaakceptowałeś jego regulamin

Koniecznie jest także umożliwienie odbiorcy łatwego usunięcia swojego adresu z bazy adresów. Może to się odbyć np. poprzez kliknięcie w link wypisujący, bądź wskazanie adresu e-mail, na który odbiorca ma wysłać żądanie usunięcia adresu z bazy.

Jeśli zachodzą, któreś z tych okoliczności prosimy o skorzystanie z naszych serwerów OFERTA. W innym wypadku prosimy o skorzystanie z serwerów ZAPYTANIE.

Przypadki, kiedy fakt wyrażenia zgody na otrzymywanie informacji handlowych jest wątpliwy i należy skorzystać z serwerów ZAPYTANIE:
 • baza była zbierana, lecz system nie rejestrował adresu IP ani daty potwierdzenia bądź takie zapisy były, ale zostały utracone, np. przez zmianę systemu do wysyłki mailingu. W przypadku sporu z odbiorcą nie będzie możliwości wykazania, że taka zgoda nastąpiła.
 • baza była zbierana, ale nie były archiwizowane wiadomości z wyrażeniem zgody lub była archiwizowana tylko treść wiadomości, ale bez tzw. nagłówków
 • baza została zakupiona
Jeśli macie Państwo wątpliwości, który przypadek dotyczy Państwa, prosimy o kontakt z naszym specjalistą, aby omówić Państwa indywidualną sytuację.

Powrót do listy pytań


Jestem użytkownikiem Anomail w wersji starszej niż 2013. Czy będę mógł wysyłać mass-mailingi z zapytaniem o zgodę?

Konieczny będzie upgrade oprogramowania do najnowszej wersji Anomail, ponieważ wersje wcześniejsze nie mają możliwości wprowadzenia naszej ochrony antyspamowej.

Powrót do listy pytań

Chcę wysyłać kilkaset tysięcy lub kilka milionów wiadomości na dobę. Czy jest to możliwe na serwerach Niebieski.net?

Tak, dysponujemy kompletnymi rozwiązaniami, które to umożliwiają. Mamy klientów którzy wysyłają np. 10 milionów wiadomości miesięcznie. Zapraszamy do skorzystania z niezobowiązującej konsultacji w tym zakresie.

Powrót do listy pytań

Czy istnieje możliwość wykupu serwera do wysyłki zapytań o zgodę na otrzymanie informacji handlowych, próbnie na 1 miesiąc?

Rozumiemy, że chcieliby mieć Państwo pewność, że serwer spełni Państwa oczekiwania.
Jednocześnie nie jesteśmy w stanie zaoferować okresu testowego dla serwerów do wysyłki zapytań o zgodę. Przyczyną jest to, iż niejednokrotnie zdarzało się, że klienci wysyłali spam i znikali zostawiając nas i innych użytkowników z problemami. Dodatkowo wdrożenie ochrony antyspamowej, o której mowa tutaj, wymaga pewnego nakładu pracy z naszej strony.
Zachęcamy do rozmowy, w której poznamy na czym Państwu najbardziej zależy, aby mieli Państwo gwarancję, że nasze usługi spełnią Państwa oczekiwania.

Powrót do listy pytań

Czy Niebieski.net oprócz oferty serwerów, realizuje też wysyłkę / dostarcza bazy mailingowe?

W ramach oferty serwerów pod mass-mailing, nie dostarczamy oprogramowania do mailingu, bazy adresowej ani nie realizujemy wysyłki - te działania wykonują Państwo we własnym zakresie.

Powrót do listy pytańCzy potrzebuję mieć zawartą umowę powierzenia przetwarzania danych osobowych?

Umowa powierzenia przetwarzania danych osobowych jest jednym z elementów wdrożenia ochrony danych osobowych. Ustawa o ochronie danych osobowych określa potrzebę zawarcia takiej umowy. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej o tej tematyce, możemy przekazać kontakt do firmy partnerskiej z zakresu wdrożeń ochrony danych osobowych.

Powrót do listy pytańCzy jest limit poczty przychodzącej?

Nie ma określonego limitu w ilości poczty przychodzącej. Ograniczeniem są jedynie parametry całego serwera, jak pojemność skrzynki czy miesięczny transfer danych. Parametry te są na tyle duże, że nawet duża ilość wiadomości np. odpowiedzi na Państwa mass-mailing, dojdzie w całości do Państwa skrzynki e-mail.

Powrót do listy pytań


Czy serwery do mailingów to serwery VPS czy inne?

Hosting pod mailing opisany na stronie http://www.niebieski.net/content/article/291/Mass-Mailing realizujemy za pomocą hostingu współdzielonego. Jeśli chcą Państwo sobie zapewnić większą niezależność, jest możliwość skorzystania z VPS z osobnym IP tylko dla Państwa.

Powrót do listy pytań


Jak mogę przekroczyć przyznany transfer miesięczny, skoro jedynie wysyłam maile?

Parametry "Startowe" dla pakietu MAILING ZAPYTANIE START zawierają 5 GB miesięcznego transferu danych.
Oznacza to, że można swobodnie wysyłać np. 180.000 wiadomości miesięcznie.
Przykładowo: dosyć długi e-mail, np. zawierający 1.400 znaków, z formatowaniem tekstu, ma objętość ok. 25 KB.
Wysłanie 180.000 wiadomości po 25KB każda daje łącznie transfer danych 4,3 GB, a więc mieści się w 5GB transferu danych.

W pewnych przypadkach może się zdarzyć, że transfer 5GB będzie przekroczony, ponieważ wysyłane wiadomości mogą być "większe", np. zawierać załączniki lub zdjęcia. Dodatkowo do tego transferu danych jest także doliczana wielkość poczty przychodzącej, jak i dane przesyłane przy otwieraniu Państwa strony www.

Wszystkie pozostałe serwery oprócz START, mają limit transferu danych 100 GB miesięcznie. W praktyce pozwala to na bardzo swobodne korzystanie z poczty e-mail, jak i strony www. Przykładowo wysłanie 1.500.000 wiadomości o wielkości 25KB to ok. 36GB transferu.


Powrót do listy pytań


Wróć do cennikaUmów się na bezpłatną konsultację